خودارضایی و لاغری خودارضایی و لاغری

آیا خودارضایی باعث کاهش وزن و لاغری میشود؟

خودارضایی آیا واقعاً با کاهش وزن ارتباط داره؟ خیلیا فکر می‌کنند جواب واضحه، ولی پاسخ خیلی پیچیده‌تره. تو این پست می‌خواهیم بررسی کنیم چطور استمنا ممکنه تو روابط مختلف با کاهش وزن ارتباط داشته باشه. بررسی می‌کنیم چطور استمنا می‌تونه غیرمستقیم توی اشتها و سطوح استرس تأثیر بذاره، که می‌تونه منجر به نوسانات وزنت بشه. همچنین توصیه‌هایی در مورد اینکه اگر کم وزن هستی چطور می‌تونی به صورت سالم وزنت رو زیاد کنی. و اخرش می‌فهمی که خودارضایی به تنهایی مستقیماً به کاهش وزن منجر نمی‌شه، ولی ممکنه یک عامل کوچک توی بین فاکتورهای دیگه باشه که بر وزن تو اثر میذاره.

جنبه فیزیکی:

در مورد فعالیت فیزیکی، خودارضایی می تواند تعداد کالری های کمی را نیز بسوزاند. انجام هر نوع حرکت فیزیکی باعث افزایش مصرف انرژی می شود، و خودارضایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، مهم است که بدانیم تعداد کالری های سوخته شده در این فعالیت نسبتاً اندک است. در واقع، به احتمال زیاد تأثیر چندانی بر کاهش وزن نخواهد داشت، به ویژه در مقایسه با سایر اشکال ورزش.

جنبه روان شناختی:

کاهش وزن تنها درباره فعالیت فیزیکی و مصرف کالری نیست؛ بلکه تحت تأثیر سلامت روانی و هیجانی ما نیز قرار دارد. برای بسیاری از افراد، خودارضایی می تواند احساس آرامش، تسکین استرس و حتی بهبود خلق و خو را به همراه داشته باشد. این مزایای روان شناختی می توانند به طور غیرمستقیم به کاهش وزن کمک کنند، با ترویج نگرش سالم تر و کاهش گرایش به پرخوری هیجانی.

آیا خودارضایی باعث کاهش وزن می‌شود؟ – پاسخی از زبان یک متخصص جنسی

خیر، خودارضایی به طور مستقیم باعث کاهش وزن نمی‌شود. کاهش وزن زمانی اتفاق می‌افتد که کسری کالری وجود داشته باشد، یعنی شما بیشتر کالری می‌سوزانید تا مصرف می‌کنید. خودارضایی مقدار قابل‌توجهی کالری نمی‌سوزاند و بنابراین نمی‌تواند به تنهایی به کاهش وزن کمک کند.

خودارضایی امری طبیعی و مانند سایر نیازهای فیزیکی انسان است. این یک ‘فعالیت جنسی ایمن’ محسوب می‌شود.برخی افراد ممکن است فکر کنند خودارضایی یک عادت شرم‌آور است، این امر هیچ تأثیری فیزیکی بر هیچ‌یک از اندام‌های بدن یا آلات تناسلی ندارد.

مهم است بدانیم که کاهش وزن و فعالیت جنسی، از جمله خودارضایی، دو چیز جداگانه هستند که رابطه علت و معلولی مستقیمی با هم ندارند. در حالی که فعالیت جنسی منظم می‌تواند تأثیرات مثبتی بر سلامت روانی و هیجانی داشته باشد، نباید به عنوان یک استراتژی کاهش وزن به آن تکیه کرد.

همچنین مهم است که کاهش وزن را به شیوه سالم و پایدار انجام دهید، که شامل اتخاذ یک رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی منظم و عادات سبک زندگی سالم است. تمرکز صرف بر یک جنبه از زندگی، مانند فعالیت جنسی یا رژیم غذایی، برای دستیابی به کاهش وزن پایدار کافی نیست.

پس آیا خودارضایی باعث کاهش وزن می‌شود؟ خیر.

تنها زمانی که خودارضایی ممکن است اثرات منفی داشته باشد، هنگامی است که فرد آن را به قدری زیاد انجام دهد که پوستش تحریک شود، یا اگر زندگی روزمره او را مختل کند. اما به نظر نمی‌رسد که شما با چنین مشکلاتی روبرو باشید. 

عادت خودارضایی یکی از بدترین عاداتی هست که می‌تونه روی زندگی آدم اثرات منفی بزاره. این کار تاثیراتی مشابه مواد مخدر مثل کوکائین داره، در واقع حتی بیشتر!

آره جدی می‌گم. منی که از بدن خارج میشه، حاوی مواد مغذی و املاحی هست که می‌تونست به تشکیل یه موجود جدید کمک کنه. علاوه بر این، خودارضایی باعث تغییرات ناگهانی سطح تستوسترون میشه.

این حرف‌ها رو از کجا میارم؟ از علم دیگه! می‌تونید در موردش تحقیق کنید.

پس چطور خودارضایی  به کاهش وزن مرتبطه؟

ارتباط بین خودارضایی و کاهش وزن چندین راه مختلفی وجود داره که خودارضایی می‌تونه به طور غیرمستقیم بر وزن تأثیر بذاره:

استمنا و اشتها اگه احساس کنی گناه یا شرم از خودارضایی داری، ممکنه خلق و خو و سلامت روحیتو عوض کنه. این مشکلات عاطفی می‌تونن باعث کاهش اشتها و مصرف غذات بشن. اشتهای کم به خاطر گناه از خودارضایی ممکنه به تدریج به کاهش وزن منجر بشه.

استمنا و استرس خودارضایی با رهاشدن هورمون‌های آرام‌بخش بعد از ارگاسم، به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنه. ولی اگه کسی استرس ذهنی از خودارضایی داشته باشه، ممکنه به جای کم کردن استرس باعث تشدید و زیاد شدن اون بشه. استرس زیاد می‌تونه خواب و عادات تغذیه‌ای سالم رو به هم بریزه، که ممکنه به افزایش یا کاهش وزن منجر بشه.

عوامل دیگه که بر وزن تأثیر می‌ذارن علاوه بر فراوانی استمنا، خیلی عوامل مثل نوع رژیم غذایی، شیوه زندگی، ژنتیک و مسائل بهداشتی تو وزنت تأثیر دارند. از کم یا زیاد شدن وزن به خاطر خودارضایی  خیلی کم اتفاق می‌افته. کلیه تغذیه، فعالیت و مشکلات پزشکی نقش بزرگی در مشخص شدن وزن بدن دارند.

پس به طور خلاصه، اگر احساس گناه از خودارضایی کنی، ممکنه غیرمستقیماً به کاهش اشتها یا افزایش استرس در بعضی افراد برسه و به نوسانات کوچیک وزن منجر بشه. ولی در مدیریت وزن، فاکتورهای مهمتری هم وجود دارند.

اگه داری وزن ناخواسته کاهش می‌یابی، چطور می‌تونی بفهمی استمنا یک عامل هست یا نه؟ برخی نکات:

 • یه چکاپ عمومی بگیر علت‌های پزشکی مثل کمبود تغذیه، اختلال تیروئید و … رو بررسی کن. تغییرات وزن ممکنه اصلاً به استمنا مربوط نباشه.
 • خودتو بازنگری کن خیلی عمیق احساسات و نگرشت به خودارضایی رو بررسی کن. آیا احساس گناه شدیدی از این موضوع داری؟ همین موضوع باعث افزایش استرس و در نتیجه لاغری شما میشود . اگر با این مسئله مشکل داری، میتونی در دوره ترک خودارضایی شرکت کنی ما بهت کمک میکنید خودارضایی را ترک کنی.

آیا علائمی وجود داره که استمنا با کاهش وزن در ارتباطه؟ بله، اگر این علائم رو تجربه می‌کنی، ممکنه استمنا نقشی در وزنت داشته باشه:

 1. احساس گناه یا اضطراب شدید درباره استمنا
 2. کاهش خلق و خو و اشتها پس از استمنا
 3. نتواستن شناسایی دلایل دیگر ممکن برای کاهش وزن
 4. بهبود وزن شما زمانی اتفاق می‌افتد که از استمنا خودداری می‌کنید

اگر این علائم براتون صدق می‌کنه، می‌تونید روی نگرش ذهنی‌تون نسبت به استمنا کار کنید و سعی کنید یه دیدگاه سالم‌تر نسبت به این رفتار طبیعی پیدا کنید. تصویر مثبت از بدن و پذیرش خودتون اهمیت دارن.

اگر به نتیجه برسید که احساس گناه یا استرس از استمنا منجر به کاهش وزن ناخواسته شما شده، اینجا چند نکته برای افزایش وزن به صورت سالم هست:

 1. غذاهای غنی از مواد مغذی و کالری بالا را بخورید، مثل مغزها، تخم مرغ، گوشت، ماهی، سیب‌زمینی، برنج، حبوبات، لبنیات، آووکادو.
 2. مصرف میوه و سبزیجات برای دریافت ویتامین و مواد معدنی.
 3. افزایش تعداد وعده‌های کوچک در طول روز به جای وعده‌های بزرگ.(مصرف 5-6 وعده کوچک در طول روز به جای 1-2 وعده بزرگ.)
 4. استفاده از مکمل‌ها مثل پروتئین، شیک جایگزین و افزایش وزن.
 5. مشاوره با پزشک و متخصص تغذیه برای برنامه‌ی تغذیه متعادل.

مهمترین چیز تغییرات پایدار در طول زمانه. با صبر و پیوستگی، می‌تونید وزن خودتون رو به صورت سالم بازیابی کنید. برای ارزیابی رژیم غذایی افزایش وزن، می‌تونید وزنتون رو هفتگی زیر شرایط ثابت بررسی کنید و تغییرات در اشتها و سطح انرژی‌تون رو مشاهده کنید. همچنین درصد چربی بدن رو ماهیانه ارزیابی کنید و تغییرات را به تدریج اعمال کنید. انتظار نداشته باشید که نتایج در یک شب بیان، تغییرات را به تدریج اعمال کنید و قبل از ایجاد تغییرات اساسی، با یک پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی خودارضایی

عوارض خودارضایی

حالا بیاید نگاهی به عوارض این عادت زشت بندازیم:

 1. از دست دادن مواد مغذی مهم بدن
 2. مشکلات هورمونی: ضعف جسمی، پرخاشگری، افسردگی و آشفتگی روانی
 3. ذهن آلوده: همه رو جنسی نگاه می‌کنی حتی اشیا!
 4. ریزش مو
 5. فشار خون بهم ریخته: وقتی انجامش میدی فشارت یهو میره بالا
 6. چشم درد و تاری دید
 7. دردهای عجیب بدنی
 8. از دست دادن عزت نفس و اعتماد به نفس
 9. وقت تلف کردن

تموم این مشکلات باعث میشه کم کم از همسالان و همکلاسی‌هاتون عقب بیفتید. درست مثل سیگار کشیدن، عادت خودارضایی هم یه عادت آروم آروم گسترده و کشنده میشه.

بازیابی بدن بعد از خودارضایی بیش از حد

تغذیه خودارضایی

اگر به دلیل انجام بیش‌از‌حد خودارضایی دچار ضعف و اتلاف شده‌اید، راه‌حلی وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید.

موارد زیر را باید رعایت کنید:

 1. خواب مناسب و حداقل 7 ساعت در شبانه‌روز: استراحت مهم‌ترین عامل است، همانطور که چینی‌ها می‌گویند.
 2. خوردن صبحانه قبل از ساعت 9 و ظرف 1.5 ساعت پس از بیدار شدن: اگر به این عادت ندارید، آرام‌آرام آن را ایجاد خواهید کرد.
 3. خوردن غذاهای طبیعی و کناره‌گیری از غذاهای فرآوری‌شده: بیشتر سبزیجات، سوپ و آبمیوه مصرف کنید.
 4. یک‌بار در هفته روزه‌ داری با میوه و آبمیوه: این عادت را به آرامی در خود ایجاد کنید.

لیستی از مواد غذایی برای جبران خودارضایی

انجام همه این موارد شما را قوی‌تر خواهد کرد و به بازیابی شما کمک خواهد کرد. اما باید این موارد را با دقت و جدیت رعایت کنید. پس از 3 ماه تغییرات را خواهید دید. و البته همچنان از خودارضایی پرهیز کنید.

تعادل کلید است:

در حالی که خودارضایی ممکن است برخی مزایای جزئی فیزیکی و روان شناختی داشته باشد، حفظ رویکردی متعادل به کاهش وزن امری حیاتی است. اتکا صرف بر این فعالیت به عنوان راهبرد کاهش وزن، غیرواقعی و حتی مضر خواهد بود. در عوض، اتخاذ رویکردی جامع که شامل رژیم غذایی متعادل، فعالیت بدنی مرتب و تمرکز بر سلامت کلی باشد، امری حیاتی است.

خود ارضایی به تنهایی نمی‌تونه کمک زیادی کنه. چون در حین این کار، بدن به اندازه رابطه جنسی یا ورزش کردن فعال نمی‌شه و کالری کمتری می‌سوزه. ولی در کل، این کار تأثیر مثبتی روی حال و روز شما میتونه بذاره و شاید غیرمستقیم روی وزنتون هم تأثیر بذاره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صد درصد تضمینی

دوره تضمینی ترک خودارضایی

با بیش از 4000 ترک موفق
همراه شما قدم به قدم تا ترک
رهایی از عوارض خطرناک خودارضایی
شرکت در دوره
close-link