21 نکته برای جلوگیری از خودارضایی 🙅‍♂️ (100% عملی)✅

همه ما امیال و خواسته هایی داریم که باید کنترل شوند. خودارضایی یکی از آن تمایلات طبیعی است که به راحتی از کنترل خارج می شود. در حالی که خودارضایی زیاد می تواند به عادت بدی تبدیل شود که زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهد و سلامتی شما را به خطر بیاندازد.
در این پست، 20 نکته عملی را بررسی خواهیم کرد که به شما کمک می کند از انجام این عمل زشت و حرام پیشگیری کنید . با کمی خودکنترلی و اراده می توانید بر این کار غلبه کنید. 💪

چرا خودارضایی برای سلامتی شما مشکل ساز است ؟

انجام زیاد این کار می تواند منجر به مشکلاتی شود:

  • این عمل میتواند اعتیادآور باشد و منجر به رفتار جنسی مداوم شود. هر چه بیشتر این کار را انجام دهید، بیشتر می خواهید آن را انجام دهید و شما داخل یک چرخه اشتباه می افتید که دائم دوست دارید این کار را انجام دهید .
  • ممکن است برای شما در زندگی زناشویی مشکل ساز شود و علاقه ای به شریک جنسی خود نداشته یاشید.
  • خودارضایی می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند پوست تحریک شده، درد و مشکلات پروستات در مردان شود.
  • هجوم دوپامین می تواند سیستم پاداش مغز شما را دوباره راه انداری کند و در زمان عدم خودارضایی روی انگیزه، تمرکز و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و شما را بی انگیزه و افسرده میکند .
  • تماشای پورن و خودارضایی اغلب حساسیت شما را از بین می برد و انتظارات غیرواقع بینانه ای در مورد رابطه جنسی به شما می دهد.
  • خودارضایی مکرر می تواند منجر به اضطراب، افسردگی، عزت نفس پایین و کاهش بهره وری شود.

چگونه اعتیاد به فیلم های پورن را از بین ببریم ؟

بیایید به چند روش برای دور نگه داشتن خود از خودارضایی نگاه کنیم.

نکاتی برای جلوگیری از خودارضایی

1- مشغول شوید

ذهن بیکار محلی مناسب برای شیطان است! وقتی وقت آزاد زیادی در اختیار دارید، برای گذراندن وقت، به طور پیش فرض راحت تر خودارضایی می کنید، خب راه حلش چیه؟ براتون تو پاراگراف بعد نوشتنم.
مشغول بمانید و درگیر فعالیت‌هایی باشید که ذهن شما را درگیر می‌کند – مانند خواندن، یادگیری یک مهارت جدید، انجام یک سرگرمی یا گذراندن وقت با دوستان و خانواده.داشتن برنامه شلوغ زمان کمی برای خودارضایی باقی می گذارد و شما کمتر به این قضیه فکر مکنید.

2- از کارهایی که شما را تحریک میکند دوری کنید

چیزهایی را که میل به خودارضایی را زیاد میکند شناسایی کنید – سایت ها، محتوا، مکان ها یا موقعیت های خاص. از این محرک ها کاملاً اجتناب کنید.
به عنوان مثال، رفتن به سایت‌های پورن، نصب فیلترشکن، گشت و گذار در اکسپلور اینستاگرام، فیلم‌هایی که صحنه های +18 زیادی دارند، صحبت های +18 با دوستان ، تنها ماندن در اتاق و خانه و کسالت و بیکاری می‌تواند محرک‌های وسوسه را فعال کند. شناخت و اجتناب از محرک ها یکی از کلیدی ترن کارها در ترک خودارضایی است.

3- ورزش

درگیر شدن در ورزش منظم و فعالیت بدنی، هورمون اندورفین یا همان احساس خوبی تولید می کند که می توانید میل به خودارضایی را خنثی کنید.
150 دقیقه ورزش متوسط در هفته را برای خود برنامه ریزی کنید. تمرین با وزنه، ورزش، دویدن یا پیاده روی را در برنامه خود قرار دهید. زمانی که انرژی خود را برای اینجور کارها مصرف کنید کمتر به فکر خودارضایی می افتید.

4- دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد روشی موثر برای “خنک شدن” به معنای واقعی در هنگام بروز میل جنسی در شما است. آب سرد به آرام کردن هورمون های جنسی کمک می کند.
دوش آب سرد، الگوی رفتاری را که منجر به خودارضایی می شود، می شکند. با گذشت زمان، این کار می تواند مسیرهای عصبی مرتبط با این عادت را ضعیف کند. سعی کنید در انتهای دوش معمولی خود با 30 تا 60 ثانیه دوش آب سرد به پایان برسانید.

5- مدیتیشن کنید

مدیتیشن و تمرینات تنفس عمیق به تمرکز ذهن شما در زمانی که میل به خودارضایی دارید کمک می کند.
با تمرکز بر نفس و پاکسازی ذهن، می توانید بدون تسلیم شدن، از فکر این کار بیرون بیایید . مدیتیشن منظم استحکام ذهنی و خودکنترلی شما را تقویت می کند و سبب میشود با ذهنی قوی کارهای سخت را به راحتی انجام دهید .

6- از عوامل حواس پرتی استفاده کنید

وقتی میل به خودارضایی پیدا شد، فوراً حواس خود را پرت کنید، کارهایی کنید مانند: به پیاده روی بروید، با یک دوست تماس بگیرید، فعالیتی را شروع کنید که تمام توجه شما را به خود جلب کند.
کلید این کار است که رشته فکری خود را مختل کنید و مسیر فکری خود از فکر خودارضایی خارج کنید. پرت کردن مکرر حواس خود از این میل، به مرور زمان این عادت را در شما ضعیف می کند.

7- اجتماعی کردن

گذراندن زمان برای تعامل رودررو با دیگران، باعث این میشود شما کمتر به این عمل فکر کنید. حمایت خانواده و دوستان نزدیک می تواند به شما کمک کند عادت خودارضایی را ترک کنید.
فعالیت های اجتماعی را به طور مکرر برنامه ریزی کنید،که میتواند رفتن به کافه، ورزش کردن، شرکت در جلسات یا شرکت در کلاس ها مختلف. معاشرت با افرادی که میتوانند به پیشرفت شما کنند، ذهن شما را از خودارضایی دور می کند.

8- به دنبال مشاوره باشید

برای برخی، خودارضایی می تواند به اعتیادی خارج از کنترل تبدیل شود. مراجعه به مشاور یا درمانگر میتواند به شما کمک کند.
از طریق مشاوره، می توانید دلایل اصلی خودارضایی بیش از حد خود را کشف کنید و راهه های مقابله ای سالم تری را انجام دهید. از رفتن پیش مشاور خجالت نکشید.

9- دسترسی به پورن را حذف کنید

پورن تحریک بی پایانی برای خودارضایی فراهم می کنه. حذف دسترسی آسان به پورن یک محرک بزرگ وسوسه را از بین می برد.
مسدودکننده‌های این وب‌سایت ها را نصب کنید، از داشتن هرگونه پورن در دستگاه‌های خود اجتناب کنید، و هرگونه عضویت در سایت‌های پورنو را لغو کنید. موانعی بین خود و دسترسی به پورن قرار دهید. دور از چشم، دور از ذهن.

دانلود برنامه مسدود کننده پورن

10 -تمرینات روحانی

تمرینات روحانی و معنوی می‌توانند به شما کمک کنند تا اراده خودتون رو تقویت کنید و کنترل بیشتری بر روی خودارضایی داشته باشید. دعا، تفکر مثبت، و تمرینات تفکر عمیق میتونن به شما در این مسیر کمک کنند.

11- محدود کردن زمان استفاده از اینترنت

وقت گذاشتن بیش از حد با تلفن، تبلت یا رایانه ، باعث میشه تصاویر بیشتری ببینید و بیشتر به سمت سایت های مستهجن و پورن کشیده بشید و در نهایت خودارضایی را برای شما در دسترس تر می کنه. محدودیت هایی رو برای زمان تفریحی کار با وسایل دیجیتال تعیین کنید.
2 ساعت یا کمتر از کار با اینترنت را در روز در نظر بگیرید.یا میتوانید این زمان را با فعالیت های خارج از منزل، مطالعه یا رفتن بیرون با دوستاتون عوض کنید. برای خواب بهتر گوشی رو از اتاق خواب دور نگه دارید.

12- یک روال ایجاد کنید

داشتن این روال منظم در روز از کسالت شما جلوگیری می کنه و فرصت های خودارضایی را کاهش میده . برنامه‌ای از زمان‌های بلند شدن، خوابیدن، غذا خوردن و فعالیت را تنظیم کن.
برنامه ریزی ساعت به ساعت و روز به روز ممکن سخت به نظر برسه اما تمرکز شما رو حفظ میکنه. روال خودت رو با جدیت دنبال کن. با گذشت زمان به یک عادت تبدیل میشه 🧮.

13- سرگرمی های جدید را امتحان کنید

علایق و سرگرمی‌های جدیدی را انتخاب کنید که شما را هیجان زده می‌کند و تمرکز کامل شما را به خودش اختصاص میده، مانند هنرهای رزمی، خیاطی، ، فوتبال ، والیبال ، شنا ، آموزش موسیقی یا کوهنوردی.
این رشته ها را انتخاب کن و سعی کن بهترین خودت تو این رشته ها بشی. اهداف خود را تعیین کن و پیشرفت خودت رو دنبال کن. یک سرگرمی محرک انرژی شما را به طور مثبت هدایت می کنه و انگیزه زیادی به شما میده 🙂.

14- پاسخگو باشید

فردی را پیدا کنید که به او اعتماد داشته باشید و به او پاسخگو باشید، مانند یک همسر، دوست یا یکی از اعضای خانواده. پاسخگو بودن در برابر شخص دیگری به شما انگیزه می دهد که به تعهد خود پایبند باشید.
از آنها بخواهید به طور دوره ای پیشرفت شما را بررسی کنند و شما را تشویق به این کار کنند. وقتی می دانیم شخص دیگری ما را زیر نظر دارد، کمتر دست به این کار میزنیم . مگه غیر اینه که ینفر حواسش بهت باشه و تو حتی بخاطر اونم شده از این کار دست میکشی 😉.

15- تعهد بدید

یک تعهد رسمی برای خود بنویسید که تعهد شما را مبنی بر اجتناب از خودارضایی، برای مدت معین یا دائمی بیان کنه.
آن را در جایی قرار بدید که قابل مشاهده باشه. وقتی وسوسه میشید که خودارضایی کنید، آن را دوباره بخوانید تا یادآور قولی باشد که به خودتان داده‌اید. تعهد خودتون رو به صورت کتبی تثبیت کنید.

16- به اندازه کافی خوابیدن

نداشتن 7 تا 9 ساعت خواب با کیفیت منجر به از دست رفتن کنترل ذهن و اراده می شود. هر شب خواب کافی را در اولویت قرار دهید.
یک روال آرام بخش قبل از خواب ایجاد کنید. همچنین گوشی و وسایل الکترونیکی را از اتاق خواب بیرون بذارید. وقتی خوب استراحت کنید، اراده بیشتری برای مقاومت در برابر اصرار به خودارضایی خواهید داشت. خواب ذهن را منظم می کند.

17- غذای سالم بخور

یک رژیم غذایی مغذی و کامل، سطوح انرژی پایدار و هورمون‌های متعادلی را تضمین می‌کند که از خودکنترلی حمایت می‌کنند. از بالا و پایین رفتن قند اجتناب کنید.
نوشیدنی‌های کافئین‌دار را که بدن شما را در حالت تحریک‌تر و مستعد تسلیم شدن در برابر وسوسه قرار می‌دهند، محدود کنید. قند خون ثابت از طریق عادات غذایی سالم، میل به این کار را کاهش می دهد.

18- هیدراته بمانید

کم آبی باعث خستگی، کسلی و نوسانات خلقی می شود (این ها حالت هایی که در برابر تصمیمات ضعیف مانند خودارضایی آسیب پذیرتر هستند).
روزانه حداقل 2-3 لیتر آب بنوشید. هیدراتاسیون خود را بهینه کنید و وقتی دچار وسوسه می‌شوید، احساس بهتر و کنترل بیشتری خواهید داشت.

19- تشکیل یک جامعه

به انجمن پشتیبانی یا گروه (آنلاین یا حضوری) از افرادی بپیوندید که دارند عادت خودارضایی را ترک میکنند . نظرات آنها را بخوانید که دارای نصیحت ها و تشویق زیادی هست و به شما انگیزه میده.
دانستن اینکه در مبارزه تنها نیستید به شما انگیزه میده.همچنین در این کار از تلاش دیگران حمایت کنید، در حالی که از شما برای قوی ماندن حمایت می‌کنند. شما با این کار جامعه ای قوی و با اراده را تشکیل میدهید .

میتونید نظرات دیگران دوستان در این مورد را در این بخش بخوانید.

20 – خودکنترلی را تمرین کنید

تقویت اراده و انضباط خود به مقاومت در برابر این کار کمک می کند. از رفتارهای احساسی خودداری کنید. قبل از واکنش به احساسات کمی مکث کنید.
قوانین و حد و مرزهایی را برای خود تعیین کنید و آنها را به شدت رعایت کنید. بیشتر به خودتان نه بگویید. انجام این کار ذره ذره و کم کم خود باعث ایجاد انضباط میشود.

21- روی اهداف بلند مدت تمرکز کنید

به جای رضایت فوری از ترک خودارضایی، روی نتایج مثبت در آینده از خودارضایی تمرکز کنید.
به طور مرتب به خود یادآوری کنید که چگونه مقاومت در برابر میل با ارزش ها و اهداف بلندمدت شما هماهنگ است. فداکاری خود را اکنون به مزایای آینده بعداً متصل کنید. به معنی آنکه آینده خود را برای لذت بردن از حال خراب نکنید

سوالات پرتکرار شما

آیا خودارضایی طبیعی است؟

خیر، مشکلات خودارضایی از آن جایی شروع میشود که باعث ناراحتی یا آسیب قابل توجهی به روابط، کار یا سلامت کسی شما میشود.

آیا خودارضایی ضرر دارد؟

خودارضایی ممکن است به مسائلی مانند اعتیاد به آن، مشکلات روابط، مشکلات عملکرد، اعتیاد به پورن، افسردگی یا آسیب های فیزیکی مانند تحریک پوست منجر شود.

عوارض خودارضایی چیست؟

خودارضایی مکرر ممکن است منجر به درد، تحریک دستگاه تناسلی، اعتیاد، اختلال نعوظ ناشی از پورن، کمبود انگیزه، تمرکز ضعیف، اضطراب، شرم و ناراحتی روانی شود. همچنین می تواند روابط صمیمانه را تضعیف کند.

چگونه خودارضایی را متوقف کنم؟

از تکنیک‌هایی مانند اجتناب از محرک‌ها، مشغول ماندن، معاشرت، ورزش، دنبال کردن سرگرمی‌ها، محدود کردن زمان صفحه نمایش، جستجوی مشاوره و پیوستن به گروه‌های حمایتی استفاده کنید. مسئولیت پذیری بیرونی و ایجاد عادات جدید می تواند به شکستن رگه های خودارضایی در طول زمان کمک کند و این نیاز به صبر و استقامت دارد.

به جای خودارضایی چه کار کنم؟

خودارضایی را با عادات و فعالیت‌های مثبتی مانند ورزش کردن، معاشرت، درگیر شدن در سرگرمی‌ها، گذراندن وقت در فضای باز، یادگیری مهارت‌های جدید، داوطلب شدن یا گرفتن دوش آب سرد در مواقع ضروری جایگزین کنید. از نظر جسمی و ذهنی به هر کاری غیر از خودارضایی مشغول باشید.

نتیجه

خودارضایی میتواند مشکل ساز شود. اما با تلاش و تعهد می توانید بر آن غلبه کنید. اجرای این نکات عملی می تواند به شما کمک کند تا بر تمایل به خودارضایی کنترل داشته باشید و انرژی و زمان خود را به سمت اهداف مثبتی که زندگی شما را بهبود می بخشد هدایت کنید.
هر برد کوچک، انعطاف پذیری شما را در برابر وسوسه تقویت می کند. با صبر و استقامت می توانید از چنگال خودارضایی رها شوید. شما خدا را دارید! 💪

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صد درصد تضمینی

دوره تضمینی ترک خودارضایی

با بیش از 4000 ترک موفق
همراه شما قدم به قدم تا ترک
رهایی از عوارض خطرناک خودارضایی
شرکت در دوره
close-link