عوارض جانبی خودارضایی عوارض جانبی خودارضایی

20 تا از عوارض جانبی خودارضایی که حتما باید درباره آنها بدانید

خودارضایی یک فعالیت شایع به خصوص در بین نوجوانان و جوانانه. خودارضایی می تونه منجر به اثرات منفی روی سلامتی بشه که بسیاری از مردم از اون آگاه نیستن. توی این پست، 20 مورد از رایج ترین عوارض جانبی خودارضایی رو بررسی می کنیم. بیا شروع کنیم!

عوارض جانبی فیزیکی

خودارضایی می تونه به راه های مختلف روی سلامت جسمانی شما تأثیر بذاره. اینجا برخی از برجسته ترین اثرات منفی فیزیکی خودارضایی رو بیان می کنیم:

1- خستگی و کم انرژی

خودارضایی می تونه احساس تخلیه انرژی رو در شما ایجاد کنه. این عمل به خودی خود نیاز به فعالیت بدنی داره و تغییرات شیمیایی در مغز شما در زمان خودارضایی و بعد از اوج گیری می تونه باعث ایجاد احساس خستگی در شما بشه. خودارضایی به شما احساس خستگی مزمن یا تنبلی میده. (1)

2- ریزش مو

خودارضایی می تونخ منجر به ریزش مو یا نازک شدن مو در مردان بشه. این به هورمون ها و مواد مغذی مربوط می شه. انزال مکرر تستوسترون رو به طور موقت افزایش میده اما توی درازمدت اون رو کاهش میده. این می تونه روی رشد مو تأثیر منفی بذاره. از دست دادن عنصر روی و پروتئین از طریق انزال نیز روی سلامت مو تأثیر مخربی میذاره. (2)

چگونه اثرات خودارضایی بر ریزش مو را از بین ببریم ؟

3- تغییرات بینایی

برخی از افراد تاری دید رو بعد از خودارضایی گزارش می کنن. شدت اوج خوداراضایی روی سیستم عصبی شما تأثیر می ذاره، که می تونه به طور موقت عملکرد چشم را مختل کند. با این حال، اگرهر بار این اتفاق بی افته باعث اسیب جدی به سطح بینایی میشه. (3)

4- درد پایین کمر

موندن توی یک حالت برای دفعات طولانی برای خودارضایی، این کار می تونه عضلات کمر شما را تحت فشار قرار بده. حفظ یک وضعیت برای چند دقیقه در زمان خودارضایی می تونه باعث گرفتگی یا درد عضلانی بشه..

5- تغییر وزن

خودارضایی در کاهش وزن در برخی افراد نقش داره. ارگاسم یا همون ارضا شدن باعث افزایش دوپامین قوی می شه که می تونه سوخت و ساز بدن شما رو به شکل بدی افزایش بده و این موضوع میتونه باعث ضعف جسمانی و یا لاغری بشه. خودارضایی در اواخر شب هم ممکنه خواب رو مختل کنه و سرعت متابولیسم رو کاهش بده. (5)

6- گرفتگی و درد

خودارضایی برای مدت طولانی می تونه عضلات داخل و اطراف دستگاه تناسلی شما را بیش از حد به کار بکشه. این ممکنه شما رو با دردهایی شبیه به ورزش های سنگین مواجه کنه. همچنین می تونه باعث گرفتگی دردناک واژن یا عضلات کف لگن بشه. اصطکاک بیش از حد در خوارضایی باعث درد در آلت تناسلی اقایون میشه. (6)

7- افزایش بثورات یا تحریک

در این مورد ، خودارضایی می تونه باعث تحریک پوست در اطراف اندام تناسلی شما بشه. این می تونه به صورت قرمزی، خامی، تاول های کوچک یا بثورات خفیف ناشی از مالش زیاد و ساییدگی ظاهر بشه. با ترک خودارضایی اجازه بدید پوست شما استراحت کنه و در صورت مشاهده هر گونه تحریکی بهبود پیدا کنه. (7)

8- حساسیت زدایی

برای مردانی که مستعد خودارضایی مکرر هستن، فشار اعمال شده در حین خودارضایی می تواند به مرور زمان منجر به کاهش حساسیت آلت تناسلی بشه. این عمل اساساً پایانه های عصبی شما رو بیش از حد دچار اختلال می کنه و ممکنه پوست رو حساس کنه. و همین موضوع باعث میشه در زمان رابطه جنسی هیچ لذتی نبرید.

9- مشکلات پروستات

نظرات مختلفی در مورد اینکه آیا خودارضایی به سلامت پروستات آسیب می رسونه وجود داره. برخی شواهد نشان می ده که انزال مکرر ممکنه علائم پروستات متورم را در مردان مسن کاهش بده. با این حال، خودارضایی از نظر تئوری می تونه روی پروستات فشار وارد کنه علی الخصوص در سنین جوانی.

نتایج اخیر مطالعات ارتباط خاصی را بین خودارضایی و سرطان نشون می ده. خودارضایی بیش از حد ممکن است به عوامل دیگه ای هم اشاره کنه که روی خطر ابتلا به سرطان تأثیر می‌ذاره و به اون سرعت میده. به عنوان مثال، مردانی که بیشتر خودارضایی می کنن ممکنه تستوسترون بالاتری داشته باشن، که به نظر می رسه این عامل نقشی در ایجاد سرطان پروستات داره.

nbci

10- عفونت های دستگاه ادراری (UTIs)

اگرچه این موضوع بین مردان نادر هست، اما در بین زنانی که به طور مکرر خودارضایی می کنن، عفونت ادراری شایع تر هست. انتقال مایعات و باکتری ها از مقعد یا واژن به مجرای ادرار یا مثانه می تونه باعث عفونت بشه. این خطر با رعایت بهداشت ناکافی دستگاه تناسلی و تحریک شدید نقطه G بیشتر هم میشه. (10)

11- عفونت های مخمری

زنان همچنین در برابر عفونت‌های قارچی دستگاه تناسلی ناشی از خودارضایی مزمن آسیب‌پذیرتر هستن، به‌ویژه زمانی که بزاق به عنوان روان‌کننده استفاده می کنن. وارد شدن غلظت مخمر دهان به واژن می تونه منجر به التهاب دستگاه تناسلی، خارش، ترشح و درد همراه با ادرار بشه.

12- واژینوز باکتریال

واژینوز باکتریایی (BV) ناشی از عدم تعادل بین باکتری های سالم و ناسالم واژن به وجود میاد. تحقیقات نشان می‌ده عاداتی مثل خودارضایی با اسباب‌بازی‌های جنسی ناپاک، انگشتان یا سایر اشیاء ممکنه باعث ایجاد باکتری و افزایش خطر ابتلا به BV بشه. این منجر به ترشحات بدبو، سوزش ادرار، خارش ناحیه تناسلی و درد هم میشه. (12)

13- بیماری پیرونی

بیماری پیرونی شامل ایجاد بافت اسکار در داخل آلت تناسلیه که باعث می‌شه آلت تناسلی در زمان نعوظ به‌طور غیرعادی منحنی یا فرورفته بشه. اگرچه به طور کامل شناخته نشده، اما تصور می شه که عادات شدید خودارضایی ممکن است به ایجاد این بیماری کمک کنه، اما تحقیقات بیشتری لازم هست. (13)

14- ادرار مکرر یا دردناک

در برخی موارد، خودارضایی می‌تونه ادرار رو دشوار یا ناراحت‌کننده کنه – به‌ویژه برای مردانی که آسیب‌های فرنولوم بریو یا فرنولوم دارن. این موضوع می تونه باعث درد در هنگام دفع ادرار پس از اوج بشه. (14)

15- آسیب کشاله ران یا درد بیضه

عادات خودارضایی که شامل کشیدن یا کشش شدید بیضه ها می شه می تونه به طور بالقوه به ناحیه کشاله ران آسیب برسونه. اصطکاک بیش از حد خودارضایی همچنین می تونه بیضه ها رو برای مدتی دردناک و حساس کنه. مراقب باشید برای سلامتی بیضه هاتون از هر گونه خودارضایی خودداری کنید.

مردانی که بیش از حد خودارضایی می کنن، شاهد کاهش گردش خون بیضه و افزایش تورم و بزرگ شدن بیضه ها هستن که منجر به درد بیضه می شه. در همین حال، بیضه ها افزایش بافت بینابینی بیضه رو تجربه می کنن که درد کشاله ران رو ایجاد می کنه.

Dr. Venkat Raghav

16- مشکلات گردش خون در اندام تناسلی

حرکات خودارضایی می تواند به رگ های خونی آسیب برسونه، حساسیت دستگاه تناسلی رو کاهش بده. زمانی که شما بیش از حد خودارضایی میکنید ممکنه رگ های خونی در آلت شما آسیب ببینند و گردش خون به خوبی انجام نشه (16)

17- اختلال در نعوظ

برخی از مردانی که بیش از حد سفت خودارضایی می کنند – به خصوص وقتی ختنه می شوند – ممکن است به دلیل کاهش حس دچار مشکلات نعوظ بشن. (17)

18- انزال زودرس

مطالعات جدید نشون می‌ده که خودارضایی می‌تونه برانگیختگی رو بی‌حس کنه و منجر به انزال سریع‌تر در حین رابطه جنسی بشه – یعنی انزال زودرس. (18)

19- انزال دردناک

در موارد جدی خودارضایی مکرر در مردان ممکنه انزال دردناک رو حتی بدون عفونت یا انسداد تجربه کنن. به نظر می رسه که این امر با التهاب پروستات و اسپاسم عضلات کف لگن مرتبط هست. معمولا با استراحت و ترک خودارضایی برطرف می شه. (19)

20- شکستگی آلت تناسلی یا پارگی عروق خونی

اگرچه بسیار نادر است، اما خودارضایی از نظر تئوری می تونه باعث پارگی آلت تناسلی یا شکستگی آلت تناسلی در اثر نیروی خمش بیش از حد بشه. تحریک شدید آلت تناسلی همچنین می تونه به عروق خونی ظریف آسیب برسونه و منجر به خونریزی بشه. (20)

عوارض روانی

علاوه بر تاثیرات فیزیکی، خودارضایی بیش از حد ممکن است شما را از نظر روانی و اجتماعی نیز تحت تاثیر قرار بده. اثرات بالقوه عبارتند از:

 • خستگی، بی قراری، بی انگیزگی
 • افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری بیش از حد
 • عزت نفس ضعیف و تصویر بدنی ضعیف
 • نگرانی در مورد عملکرد جنسی در آینده
 • مشکلات رابطه، استرس رابطه
 • عدم درک از رابطه جنسی و محبت
 • ناهنجاری اجتماعی، انزوا، علائم اعتیاد

خودارضایی مغز رو پر از دوپامین می کنه که می تونه انگیزه و خلق و خو رو مختل کنه. همچنین سیستم عصبی سمپاتیک رو فعال می کنه و باعث اضطراب، بی خوابی و سایر علائم استرس می شه.
عادت خودارضایی بیش از حد– به ویژه مرتبط با پورنوگرافی – می تونه باع اسیب به اعتماد به نفس و دیدگاه در روابط واقعی بشه.

مشکلات رابطه

خودارضایی می تونه صمیمیت رو برای افراد مجرد و متعهد تضعیف کنه. برخی از مشکلات احتمالی عبارتند از:

 • ترجیح دادن خودارضایی به رابطه جنسی با شریک زندگی
 • تلاش برای تحریک شدن توسط یک شریک واقعی
 • نیاز به تصاویر پورن یا فتیش برای اوج گرفتن با شریک زندگی
 • عینی سازی یا خیال پردازی در مورد دیگران در طول رابطه جنسی
 • پنهان کردن عادت های خودارضایی و رازداری
 • بی توجهی زوجین به همدیگه به دلیل خودارضایی
 • از دست دادن صمیمیت و ارتباط

چگونه اعتیاد به پورن را درمان کنم ؟

سوالات پرتکرار شما

آیا خودارضایی مضر است؟

خودارضایی صددرصد مضر هست و چه کم یا زیاد در هر صورت ممکنه اثرات زیان بار و جبران ناپذیری داشته باشه.

آیا زنان نیز می توانند به خودارضایی معتاد شوند؟

بله، خودارضایی بیش از حد می تونه زنان رو هم تحت تأثیر قرار بده. تحریک کلیتورال تغییرات شیمیایی مغز رو شبیه به حالت خودارضایی مردانه می کنه. برخی از زنان از برخی وسایل برای اینکار استفاده می کنن که منجر به صدمات شدیدی در این ناحیه میشه.

خودارضایی در کودکان و نوجوانان نشانه چیست ؟

خودارضایی در دوران بلوغ رایج است، پس والدین حواسشان به فرزنداش باشد. خودارضایی ممکن است نشان دهنده مشکلات اساسی سلامت روان باشه.
فرزندم فیلمهای مستهجن نگاه میکند چکار کنم ؟

در نتیجه

خودارضایی می توانه روی سلامت جسمی، سلامت روان، روابط و کیفیت زندگی تأثیر منفی بذاره. درک این عوارض جانبی به شما این امکان رو می ده هرچه سریعتر به ترک این موضوع فکر کنید و در صورت نیاز به دنبال کمک باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صد درصد تضمینی

دوره تضمینی ترک خودارضایی

با بیش از 4000 ترک موفق
همراه شما قدم به قدم تا ترک
رهایی از عوارض خطرناک خودارضایی
شرکت در دوره
close-link